Wiadomość

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy iz w dniu 13 wrzesnia 2016 odszedł od nas do krainy wiecznych DX długoletni członek naszego oddziału 

Kolega Roman SP3YE 

 

Pogrzeb odbędzie sie 20 wrzesnia o 12:00 na cmentarzu Górczynskim 

Informacje przekazał Kaziu SP3NK 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

HELENA MALINOWSA -BRATESCU SP3RAI (1905- 1995)

Helena Malinowska urodziła się 24.02.1905 r. w San Francisco (USA). Tam też skończyła 8 klasową szkołę. Z radiem spotykała się jeszcze w stanach około 1928 r. Jej bracia przeprowadzili próby radiowe a Helena występowała przed mikrofonem. Po przyjeździe do Polski zamieszkała w Poznaniu przy ul. Łąkowej 7 i ukończyła Szkołę Handlowa im. Preiss. Jej brat przyrodni Henryk Walczyński (TPKW, SP3KW (po wojnie SP3OCM) przygotował Helenę do pracy w eterze, nauczył ją alfabetu Morse a, kodu Q. Przeważnie jak pisała przeprowadzała łączności zagraniczne. Rozpoczęła jak opisuje w piśmie do SP OTC z dnia 22.VIII 1984 r. pracę pod znakiem SP3YL. W 1929 r została członkiem Polskiego Klubu Radionadawców w Poznaniu - legitymacja nr 29. Po pewnym czasie zaczęła nadawać, również z Poznania pod tym samym znakiem Janina, żona Mariana Burcharda SP3PB. Zarząd klubu chcąc znaleźć wyjście z tej niezręcznej sytuacji, zaproponował obu paniom zmianę znaków tj. aby Helena pracowała pod znakiem SP3KYL, natomiast Janina SP3PYL. Obie panie wyraziły na to zgodę . Pracując aktywnie pod tymi znakami wzbudziły duże zainteresowania, gdyż były to YL-ki i pierwsze stacje używające sufiksów trzyliterowych . Ale, jak pisała Helena, Janina nie dotrzymała słowa z chwilą rozpoczęcia wydawania oficjalnych zezwoleń przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów Janina wystąpiła do MPiT o wydanie zezwolenia z sugestią otrzymania znaku SP1 YL. Ministerstwo przychyliło się do prośby i wydało zezwolenie na prace pod znakiem SP1 YL. Tymczasem Helena podczas swoich łączności spotkała na paśmie rumuńskiego krótkofalowca Cezarego Brattescu CV5AV( porucznika armii rumuńskiej), wówczas stałego korespondenta Krótkofalowca Polskiego.

Po przeprowadzeniu z nim wielu regularnych łączności radiowych Cezary zaproponował wymianę listową. Następnie zaprosił Helenę do Bukaresztu. Helena propozycję zaakceptowała i udała się pociągiem na spotkanie, ze znanym tylko z eteru Cezarym. Cezary przyjazd Heleny do Rumuni opisał w w „KP” nr 11/1930 w następujący sposób „ W tym miesiącu przybyła do Bukaresztu pp. Malinowska ( SP3KYL) i zostanie tutaj przez parę miesięcy”. Spodziewam się, że niedługo rozpoczniemy razem pracę na falach krótkich…. W niedługim czasie mamy zamiar wyjechać do Ameryki i rozpocząć wspólne, nowe życie. Tak więc sympatia zapoczątkowana na falach eteru, albo „romans eteru” jak to nazywali Amerykanie, zmieniła się w prawdziwą przyjaźń i miłość” I tak jak zapowiedział Cezary, Helena pojawiła się w eterze pod znakiem CV3KYL.Wzbudziła duże zainteresowanie, gdyż była to pierwsza YL-ka pracująca z Rumuni.

Helena i Cezary zawarli w 1930 r. związek małżeński. W ich planach był wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Niestety Cezary zginął w wypadku samochodowym. Helena chcą zapomnieć o tej tragedii jaką ją spotkała postanowiła wrócić do kraju swego dzieciństwa.

Z dniem śmierci męża dla Heleny krótkofalarstwo przestało istnieć na długie lata.

Pod koniec lat 70-tych wróciła do Polski. Ponownie zamieszkała w Poznaniu przy ulicy Ogrodowej 10 m 10.

W 1980 r. doszło do spotkania pani Heleny z Zygmuntem Bresińskim SP3KX, znajomym z lat przedwojennych, z Poznańskiego Klubu Radio Nadawców, który przekonał ją do powrotu do krótkofalarstwa. Zapisała się do Poznańskiego Klubu Krótkofalowców SP3PKK. W dniu 12.06.1980 r. otrzymała licencje nasłuchową -znak SP1153-PO. Zygmunt SP3KX obiecał udzielić pomocy w zakresie pozyskania sprzętu ale w 13 .06.1981 zmarł i sprawa ucichła. Po pewnym czasie otrzymała radiotelefon UKF z Poznańskiego Klubu Krótkofalowców SP3PKK. W roku 1985 PKK nadał jej tytuł „Honorowy Członek Klubu”. W dniu 7.05.1986 r otrzymała zezwolenie kat. I nr 089/13/06 i pojawiła się na krótko na pasmie, na sprzęcie, który otrzymała od Jurka SP3DG. Mile wspomina spotkania w kółeczku Seniorów ale po uszkodzeniu anteny znów wszystko zostało przerwane.

Pani Helena opisywała z zadowoleniem coniedzielne spotkania z Basią SP3OEH , oraz jej mężem Julianem SP3PL przy okazji, których nawiązywała pod swoim znakiem dalekie łączności radiowe-na ich radiostacji

W dniu 7 lipca 1985 r. przyjęta została do SP OTC (Nr 76). Uczestniczyła w Zjeździe SP OTC w Poraju koło Częstochowy, gdzie spotkała kilku kolegów z okresu przedwojennego. Niestety był to jedyny zjazd, w którym uczestniczyła.

W roku 1990 Zarząd Główny PZK przyznał Helenie Odznakę Honorową PZK nr 264 „ Joko wyraz uznania za całokształt działalności krótkofalarskiej”

Zmarła 6.12.1995 r.

Tnx SP3CSD.

SP3CUG, SP3IW, SP8TK

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Hm Jan Władysław Bonikowski SP3AXI urodził się 04.081927 roku  w Wągrowcu. W jednym zdaniu można o Janku powiedzieć patriota, wyjątkowy instruktor harcerski, krótkofalowiec -społecznik, filatelista.
Przykład dawany przez ojca  Antoniego, który był  był powstańcem wielkopolskim oraz dekalog i prawo harcerskie przyjęte bezwarunkowo były jego życiowym drogowskazem.
W/w były przyczyną powołania  młodego Janka  do wojska na wyjątkowych zasadach. Konstanty Rokossowski  proponował  takim ludziom  służbę w kopalniach jak więźniom politycznym.
Po wojnie  ratował groby ofiar stalinizmu i hitleryzmu zamordowanych w rawickim więzieniu. Z jego inicjatywy szczątki pomordowanych przeniesiono do wspólnego grobu.
Działalność harcerską rozpoczął w II Drużynie Skautów Wędrowników im. Tadeusza Kościuszki  w Rawiczu. Od tej chwili zajmował się szeroko rozumianą łącznością od chorągiewki, poprzez łączność przewodową do łączności radiowej. Z inicjatywy Janka w 1957 roku  powołano jedną z pierwszych w kraju Poczt Harcerskich, wydawał  znaczki znaczki okolicznościowe.
W 1958 roku  phm Bonikowski reaktywuje  Ośrodek Łączności przy KH ZHP w Rawiczu.
W czasie ferii zimowych 1957/58 organizuje  w Rawiczu kurs zastępowych łączności.  Pokonując duże problemy organizacyjne  w 1961 roku  uruchamia Harcerski Klub Łączności „ Rawicz” i zostaje jego przewodniczącym. Pierwsze zezwolenie i znak SP3AXI otrzymuje w 1964 roku.
Brakuje nadal operatorów radiostacji klubowej. Jedynym wyjściem to organizacja kursu krótkofalarskiego. Pierwszy z nich organizowany przez SP3AXI  miał miejsce w 1965 roku w Olejnicy. SP3AXI zostaje kierownikiem kursu a do kadry zaprosił kol. SP3HD i SP5ASF.
Absolwenci kursu z Rawicza pod kierownictwem Janka  stanowią zespół operatorów odpowiedzialnych stacji klubowej. W wkrótce  usłyszeć można było  stację klubowa SP3ZHW. Jednak to nie pozwalała Jankowi spocząć na laurach. Rok później z Jego inicjatywy powstaje Inspektorat Łączności Wielkopolskiej Chorągwi ZHP z siedzibą w Rawiczu  z kierownikiem hm Janem Bonikowskim.
Janek  samochodami firmy w której pracował ściągał z całej Polski tony sprzętu i podzespołów radiowych. Które przekazywane są do klubów Chorągwi Leszczyńskiej.
Wielu z nas po otrzymaniu licencji wyjeżdżało z Rawicza z radiostacjami typy 10RT 26E czy 
RBM 1, które służyły do przeprowadzania pierwszych QSO.(min piszący tekst)
Latem 1966 organizuje II kurs krótkofalarski a rok później trzeci. W trzecim miałem przyjemność uczestniczyć. Absolwenci tych kursów pokierowani zostali przez Inspektorat Łączności do tworzenia kilkudziesięciu  Harcerskich Klubów Łączności głównie w Wielkopolsce.
W maju 1970 roku wspólnie z Jankiem organizujemy I Chorągwiane Zawody  ARS w Osiecznej koło Leszna. Od  1978 roku Janek organizuje  Leszczyński Polny Dzień
Zasługi naszego bohatera są wielkie i zauważane w ZG PZK. SP3AXI zostaje członkiem Zarządu Głównego. Był Wice prezesem ZOT PZK w Poznaniu.
Po 1976 roku aktywnie działa w Zarządzie Terenowym PZK- przez dwie kadencje jest Wice prezesem ZT. W 1981 roku  z jego inicjatywy powstaje Rada łączności ZHP , której zostaje przewodniczącym. Był organizatorem kilku edycji krajowych zawodów Harcerska Fala” Wielkie zasługi miał na polu Amatorskiej Radiolokacji Sportowej. Był organizatorek kilkunastu kursów i szkoleń zawodników i organizatorów ARS. Był pomysłodawcą pierwszej wersji dyplomu 10 SP RTTY. Był inicjatorem  upamiętnienia  harcerzy Szarych Szeregów poległych za Ojczyznę. Odsłonięcie tablicy nastąpiło w Rawiczu w dniu 26.08.1998r.Po kilku latach zbierania materiałów  w roku 2003 wydał książkę „Harcerska Łączność w Wielkopolsce 1912- 2002 r.
W roku 1975 na wniosek ZG PZK w uznaniu zasług na polu rozwoju radiokomunikacji amatorskiej
otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W roku 1978  wyróżniony został Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. 
Posiadał godność honorowego Prezes Okręgu stowarzyszenia byłych  żołnierzy górników. Wśród wielu odznaczeń i medali , którymi został wyróżniony są Złoty Krzyż za zasługi dla ZHP i  Odznaka Honorowa PZK ( Nr 167 z dnia 29.05.1982 r. i Złota Odznaka Honorowa PZK( NR 54/Z z 19 maja 2007) r.
Zmarł 17 grudnia 2008 roku i jest pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Rawiczu.
 

SP3CUG

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam 

 

Przekazuję smutną wiadomość o śmierci naszego Kolegi

 

SP3AGL 

 

Cześć jego pamięci 

 

O pogrzebie postaram sie poinformować po otrzymaniu informacji 

 

Informację przekazał SP3NMW

 

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Komunikat Radiowy Nr 1/2016 (36) Zarządu Oddziału Poznańskiego PZK

z dnia 11 stycznia 2016 roku

Witam wszystkich słuchających na częstotliwości poznańskiego przemiennika SR3P.

Po wysłuchaniu treści komunikatu proszę kolejno wszystkich słuchających o zgłaszanie

swoich znaków wywoławczych, podanie raportu słyszalności i ewentualną dyskusję.

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Poniżej lista członków ktorych składki już sa zaksięgowane w PZK

 

Znak 1 Pórocze II Półrocze
SO3AKN nad_ulg nad_ulg
SO3ALG ex SP3-08-127 nad_ulg nad_ulg
SO3KW ex SQ3LVZ nad_zw nad_zw
SP3-19032 ex SQ3JVA nad_ulg nad_ulg
SP3AAI nad_ulg  
SP3AGL nad_zw nad_zw
SP3AIR nad_ulg nad_ulg
SP3AMZ nad_ulg nad_ulg
SP3BEJ nad_zw nad_zw
SP3BGO nad_ulg nad_ulg
SP3BPU nad_zw nad_zw
SP3BVA nad_zw  
SP3CQP nad_zw nad_zw
SP3CUG nad_zw nad_zw
SP3DOG nad_zw nad_zw
SP3DRM nad_zw nad_zw
SP3DRS nad_zw nad_zw
SP3EJL nad_zw  
SP3EXZ nad_zw nad_zw
SP3FFN nad_ulg nad_ulg
SP3FFR nad_zw nad_zw
SP3FGR nad_ulg nad_ulg
SP3FKY nad_zw nad_zw
SO3F ex SP3FLQ nad_zw nad_zw
SP3FPE nad_zw nad_zw
SP3FTA nad_zw nad_zw
SP3GCN nad_zw nad_zw
SP3GFP nad_zw nad_zw
SP3GT nad_zw nad_zw
SP3HAZ nad_ulg nad_ulg
SP3HUO nad_zw nad_zw
SP3IEG nad_zw nad_zw
SP3IK nad_zw nad_zw
SP3IQ nad_zw nad_zw
SP3JIY nad_zw nad_zw
SP3JVA nad_zw nad_zw
SP3LAU nad_zw nad_zw
SP3LRM nad_zw nad_zw
SP3LOZ nad_zw nad_zw
SP3MKS nad_zw nad_zw
SP3MYU nad_zw nad_zw
SP3NK nad_ulg nad_ulg
SP3NNI nad_zw nad_zw
SP3IS ex SP3NNZ nad_zw nad_zw
SP3NUH nad_zw nad_zw
SP3NUR nad_zw nad_zw
SP3NUX nad_zw nad_zw
SP3NYC nad_zw nad_zw
So3pl ex SP3OEH wspom wspom
SP3OL nad_zw nad_zw
SP3OTU nad_zw  
SP3PL wspom wspom
SP3QDM nad_zw nad_zw
SP3RAF nad_zw nad_zw
SP3RAG nad_zw nad_zw
SP3RAX nad_zw nad_zw
SP3RKB nad_zw nad_zw
SP3SFS nad_zw nad_zw
SP3ST nad_zw nad_zw
SP3SLT wspom wspom
SP3SXX nad_zw nad_zw
SP3TLB nad_ulg  
SP3TLJ nad_zw nad_zw
SP3TYC nad_zw nad_zw
SP3TYF nad_zw nad_zw
SP3UCW nad_zw nad_zw
SP3UQX nad_zw nad_zw
SP3VA nad_zw nad_zw
SP3VKJ nad_zw nad_zw
SO3AK ex SP3VZY nad_zw nad_zw
SP3WBQ nad_zw nad_zw
SP3WXI nad_zw  
SP3YE nad_ulg  
SP6BSL nad_zw  
SQ3AUV nad_zw nad_zw
SQ3CPC nad_zw nad_zw
SQ3DZO nad_zw nad_zw
SQ3DZW nad_zw nad_zw
SQ3EPX nad_zw nad_zw
SQ3ET/3Z3Z nad_zw nad_zw
SQ3EV nad_zw nad_zw
SQ3GJE nad_zw nad_zw
SQ3GOU nad_zw nad_zw
SQ3HVZ nad_zw nad_zw
SP3KA ex SQ3KAX nad_zw nad_zw
SQ3KCI nad_zw nad_zw
SQ3KNT wspom wspom
SQ3LMF nad_zw  
SQ3LVD nad_zw nad_zw
SQ3LVU nad_zw nad_zw
SQ3MIS nad_zw nad_zw
SQ3NMT nad_zw nad_zw
SQ3NMV nad_zw nad_zw
SQ3NQD nad_zw nad_zw
SQ3NQK nad_zw nad_zw
SQ3NQL nad_zw nad_zw
SQ3OOM nad_zw nad_zw
SQ3OPM nad_zw nad_zw
SQ3OW nad_zw nad_zw
SQ3PL wspom wspom
SQ3PML nad_zw nad_zw
SQ3PON nad_ulg nad_ulg
SQ3REI nad_zw nad_zw
SQ3RX nad_zw nad_zw
SQ3SHC nad_zw nad_zw
SQ3SHH nad_ulg nad_ulg
SQ3TGX nad_zw nad_zw
SQ3TJD nad_zw nad_zw
SQ3TSM nad_zw nad_zw
SQ3WW nad_zw nad_zw
SQ3XBC nad_zw nad_zw

 

 

Prosze o kontakt e-mail kolegów którzy wpłacili składki pierwszy raz wraz z wpisowym oraz kolegów:

 
 
- sq3lmf 
 
Stan na 21 stycznia 2016r. 
 
 
Proszę o kontakt osoby odpowiedzialne za deklaracje klubów do obslugi QSL przez biura PZK
 
 
Z Powazaniem 
Krzysztof SP3WXI
Skarbnik OT08

 

 
RODZAJE SKŁADEK        
    skrót - opis
wpisowe - wpisowe
nad_zw - składka członka zwyczajnego
nad_ulg - składka ulgowa członka zwyczajnego od 71r.
              - składka ulgowa członka zwyczajnego do 20r.
              - składka ulgowa członka zwyczajnego uczącego się do 26r.
swl - składka członka nadzwyczajnego SWL
wspom - składka członka wspomagającego
klub - kluby zarejestrowane w OT
honor - członek honorowy PZK

 
     

 

 

Podkategorie

Joomla templates by a4joomla